Charakterystyka i zastosowanie półstałych urządzeń gaśniczych
Półstałe urządzenia gaśnicze (PUG) są trwale związane z zabezpieczanym obiektem, jednak w przeciwieństwie do stałych urządzeń gaśniczych (SUG), nie są na stałe podłączone do źródła środka gaśniczego. W związku z powyższym ich działanie nie jest w pełni automatyczne, a uruchomienie i obsługa PUG wymaga zaangażowania odpowiednio przeszkolonego personelu.
Charakterystyka półstałych urządzeń gaśniczych
Półstałe urządzenia gaśnicze mogą wykorzystywać rozmaite środki gaśnicze, w tym wodę, proszek, gazy i pianę gaśniczą, przy czym najczęściej używane są PUG pianowe i gazowe. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, urządzenia półstałe nie są wyposażone w zapas środka gaśniczego, nie mają też stałego połączenia ze źródłem zasilania tym środkiem. Do uruchomienia instalacji PUG niezbędne jest działanie osoby, która podłączy źródło środka gaśniczego lub zapewni takie źródło.
Budowa instalacji PUG jest dość prosta, a jej podstawą jest zawsze rurociąg dystrybucyjny. Półstałe urządzenia gaśnicze pianowe wymagają przyłącza do źródła zasilania w mieszaninę wody i środka pianotwórczego oraz dodatkowych elementów, służących do napowietrzania powstałego roztworu i podawania piany w miejsce pożaru. Stosowanie PUG gazowych wymaga zaopatrzenia obiektu w zbiorniki z zapasem środka gaśniczego. Po podłączeniu zbiornika do instalacji i uruchomieniu gaszenia, gaz gaśniczy jest uwalniany przez dysze w kierunku pożaru.
Zastosowanie półstałych urządzeń gaśniczych
Instalacje PUG nie są tak skuteczne jak Stałe Urządzenia Gaśnicze (SUG), ale stanowią doskonałą alternatywę dla przenośnych urządzeń gaśniczych, jak gaśnice czy agregaty gaśnicze. Pozwalają zabezpieczyć kilka pomieszczeń w budynku jednym źródłem środka gaśniczego i zachować większą odległość od ognia osobom uczestniczącym w akcji gaśniczej. Bardzo często stosowane są jako rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo magazynów oleju opałowego, zbiorników naziemnych do magazynowania ropy oraz kanałów, w których umieszcza się trasy kablowe w obiektach mostowych.
Wybór najlepszego sposobu zabezpieczenia przeciwpożarowego zawsze najlepiej jest skonsultować ze specjalistą. Inżynierowie firmy Pliszka zajmują się doradztwem, projektowaniem, wykonawstwem i serwisem urządzeń gaśniczych od ponad 30 lat. Olbrzymie doświadczenie i bogata oferta produktów oraz usług pozwala im na optymalne dopasowanie systemów gaśniczych do potrzeb danego obiektu i występującego w nim zagrożenia pożarowego. Aby uzyskać więcej informacji na temat półstałych urządzeń gaśniczych i innych dostępnych rozwiązań, zajrzyj na stronę internetową przedsiębiorstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana