Czy oczyszczalnie przydomowe pracują w sposób bezobsługowy?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego szamba. Ze względu na specyficzny sposób pracy, nie wymagają częstego opróżniania, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Korzystanie z oczyszczalni jest przez to również dużo wygodniejsze. Czy przydomowe oczyszczalnie nie wymagają jednak żadnej obsługi? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Czym są przydomowe oczyszczalnie?
Istnieją dwa podstawowe sposoby odprowadzania ścieków produkowanych przez mieszkańców i innych użytkowników budynku. Pierwszym z nich jest tradycyjne szambo, a drugim przydomowa oczyszczalnia. O ile zbiorniki bezodpływowe są powszechnie znane, to prywatne oczyszczalnie dla wielu wciąż są stosunkowo nowym produktem.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni:
Wyróżniamy trzy rodzaje przydomowych oczyszczalni – biologiczne, ekologiczne oraz biologiczno-chemiczne. Różnią się one przede wszystkim budową, sposobem odprowadzania oczyszczonych ścieków oraz odzyskiwania oczyszczonej wody. Oczyszczalnie ekologiczne można montować wyłącznie w dobrych warunkach wodno-glebowych, natomiast przy budowie oczyszczalni biologicznych i biologiczno-chemicznych warunki glebowe nie mają znaczenia. Co więcej, w ich przypadku oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, np. do podlewania ogrodów i posadzonych wokół domu trawników. W wypadku oczyszczalni ekologicznej ponowne wykorzystanie wody nie jest możliwe.
Schemat działania przydomowej oczyszczalni
Zasada działania przydomowej oczyszczalni jest różna w zależności od typu zbiornika. Istnieją jednak punkty wspólne dla każdego z dostępnych rodzajów. Trafiające do nich z domowych urządzeń sanitarnych nieczystości przechodzą dwustopniowy proces oczyszczania. Pierwszym etapem jest oczyszczanie beztlenowe. We wszystkich oczyszczalniach zachodzi ono w szczelnym zbiorniku wstępnym, czyli osadniku gnilnym. Ścieki oczyszczane są tam z nierozpuszczalnych zanieczyszczeń stałych. Dochodzi m.in. do separacji tłuszczów.
W przypadku oczyszczalni biologicznych i biologiczno-chemicznych osadnik gnilny podzielony jest na dwie części. Oczyszczone z cząstek stałych ścieki przesyłane są do drugiej części, gdzie zachodzi proces oczyszczania tlenowego. Inaczej jest w oczyszczalniach ekologicznych. Tam oczyszczanie tlenowe odbywa się w drenażu.
Czy przydomowa oczyszczalnia wymaga obsługi?
W przeciwieństwie do tradycyjnego zbiornika bezodpływowego, który wymaga regularnego opróżniania, co podnosi koszty eksploatacji, przydomowe oczyszczalnie ścieków działają w sposób praktycznie bezobsługowy. Wymagają wyłącznie aplikacji odpowiedniego preparatu bakteriobójczego. Co około 2 tygodnie należy wsypać go do muszli klozetowej i spłukać bieżącą wodą. Jeśli chodzi o wywóz nieczystości nagromadzonych w osadniku gnilnym, to wystarczy zrobić to raz w roku. Roczne koszty użytkowania prywatnych oczyszczalni zamykają się w kwocie nie wyższej niż 500 zł. Początkowa inwestycja w montaż zwraca się więc po około 2-3 latach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adar Instalacje- Pompy Ciepła, Ogrzewanie, Wentylacja,Klimatyzacja, Kotłownie
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. dolnośląskie55-220 Jelcz-Laskowice, Holenderska 10
-
Zakład Techniki Grzewczej i Serwisu Palników
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. świętokrzyskie28-300 Jędrzejów, 11 Listopada 45
-
Ekomaks
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. świętokrzyskie25-332 Kielce, Powstania Styczniowego 18