Czym jest rozruch klimatyzacji i jak go prawidłowo wykonać?

W czasie letnich upałów wiele osób zastanawia się jak skuteczni ochłodzić rozgrzane ciało. W takiej sytuacji często najlepszym rozwiązaniem okazuje się odpowiednio dobrany system klimatyzacji zamontowany w domu lub w pomieszczeniach biurowych. Warto jednak pamiętać o tym, że wbrew pozorom proces instalowania klimatyzacji nie jest wcale łatwy. Dodatkowo wymaga ona również właściwego rozruchu. Dowiedz się, co to jest oraz jak się za niego zabrać.
Montaż klimatyzacji w praktyce
Zadanie zamontowania systemów klimatyzacyjnych z reguły powierza się doświadczonym fachowcom dysponującym wszystkimi niezbędnymi uprawnieniami do wykonywania tego typu pracy. Zanim instalacja klimatyzacji ostatecznie dojdzie do skutku, w pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o wyborze właściwego miejsca do przymocowania urządzenia – tak jego części zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Urządzenie trzeba zainstalować w taki sposób, aby nawiew był skierowany w inne punkty w pomieszczeniu niż te, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Do zamontowania urządzenia wewnętrznego niezbędne jest wcześniejsze wykonanie stelażu na ścianie oraz wywiercenie otworów na rury i przewody elektryczne oraz freonowe. Należy zachować odległość co najmniej 20 cm między urządzeniem a sufitem. Później montuje się jednostkę zewnętrzną. Na jej spodzie zazwyczaj umieszcza się instalację freonową. Obie części systemu klimatyzacyjnego łączy się za pomocą specjalnych rur, które w razie potrzeby można skrócić.
Przeczytaj również: Jakie są różnice między systemami klimatyzacyjnymi dostępnymi na rynku?
Jak przebiega rozruch klimatyzacji?
Po pomyślnym przeprowadzeniu wszystkich czynności instalacyjnych kolejnym etapem jest rozruch klimatyzacji, czyli jej właściwe przygotowanie do normalnego użytkowania. W ramach tego typu czynności fachowcy zatrudniani przez takie firmy, jak KLIMAPRO Marek Karpiuk, podejmują się odpowietrzenia całego układu wentylacyjnego, a następnie przeprowadzają próbę jego szczelności. Specjaliści mogą uczynić to na różne sposoby. Zwykle wykorzystują oni do tego celu specjalne narzędzia, wśród których należy wskazać przede wszystkim na wakuometr oraz pompę próżniową. Ewentualnie można także samodzielnie ustawić zawory znajdujące się na skraplaczu. Klimatyzator, który został odpowiednio wysuszony i odpowietrzony, nadaje się do uruchomienia. Jego pierwszy rozruch powinien trwać około kwadransa. W tym czasie należy sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo, weryfikując różne parametry jego pracy. Pomyślny przebieg tego testu oznacza możliwość korzystania z urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem.
Przeczytaj również: Rola klimatyzacji w poprawie efektywności pracy agregatów chłodniczych
Przeczytaj również: Rekuperatory a klimatyzacja: jakie korzyści przynosi ich połączenie w Łodzi?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cool Time Vitalii Ocheretnyi
Wentylacja
woj. mazowieckie01-307 Warszawa, gen. Ludomiła Rayskiego 5 lok. 50
-
Życie Zakład Usług Kominiarskich Wojciech Kałużny
Budowlane usługi - kominiarskie
woj. łódzkie95-100 Zgierz, Żytnia 18