Instalacje elektryczne w domach drewnianych

Budowa domów drewnianych staje się coraz popularniejsza, a inwestorzy, którzy decydują się na takie rozwiązanie, szczególnie chętnie sięgają po projekty wznoszone z elementów prefabrykowanych, co nie tylko skraca czas realizacji, ale również minimalizuje ryzyko pojawienia się błędów wykonawczych. Warto jednak pamiętać, że konstrukcje drewniane wiążą się z nieco innym sposobem rozprowadzania niezbędnych instalacji, w tym kabli elektrycznych.
Co trzeba wiedzieć o instalacjach elektrycznych?
Większość urządzeń wykorzystywanych we współczesnych budynkach mieszkalnych i użytkowych do swego funkcjonowania wymaga dostarczenia energii elektrycznej. Podstawowym wyposażeniem każdego wznoszonego obiektu będzie więc odpowiednio zaprojektowana instalacja. Warto jednak pamiętać, że w stosowanych urządzeniach oraz układanym okablowaniu może dojść do zwarcia, które sprawi, że elementy przewodzące prąd oraz bezpośrednio do nich przylegające rozgrzeją się do wysokiej temperatury. W przypadku konstrukcji drewnianej może to doprowadzić przy braku odpowiednich zabezpieczeń do groźnego pożaru, stąd systemy zakładane w takich obiektach muszą być wyposażone w specjalne rozwiązania techniczne eliminujące to ryzyko. Warto pamiętać, że na właściwą ochronę można liczyć w przypadku profesjonalnych firm wykonujących prefabrykowane domy z drewna. W Słupsku ich przygotowaniem i budową zajmuje przedsiębiorstwo ITS.
Przeczytaj również: Ile kosztują usługi elektryka?
Jak rozprowadza się instalację elektryczną w domach drewnianych?
W przypadku budynków drewnianych instalacja elektryczna jest prowadzona wewnątrz ścian oraz elementów używanych do wykonania stropu lub podłogi dzięki specjalnie przygotowywanym do tego celu kanałom i otworom. Przy jej projektowaniu redukuje się liczbę odbiorników prądu przypadających na każdy obwód, stosuje przewody o odpowiedniej średnicy, a także montuje w rozdzielnicy zabezpieczenia o właściwych dla danego obciążenia parametrach. Równie ważne jest oddzielenie instalacji od elementów, które są podatne na zapłon przy użyciu specjalnej izolacji. Szeroko korzysta się z rurek i korytek zabezpieczających przewody oraz uwzględnia ewentualne zmiany wynikające z pracy elementów drewnianych, stosując przewody o nieco większej długości. Firma ITS z Koszalina specjalizuje się w budowie domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej wykonywanych z prefabrykatów.
Przeczytaj również: Kluczowe elementy instalacji elektrycznych w nowoczesnych budynkach mieszkalnych
Przeczytaj również: Jakie korzyści niesie ze sobą profesjonalna realizacja instalacji elektrycznych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Solvolte Sławomir Panek
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Bema 186
-
Wroelectric Sławomir Musiał
Instalacje elektryczne - usługi
woj. dolnośląskie50-333 Wrocław, al. Matejki 16 lok. 15
-
Elektro Eet Sylwester Mazurek
Instalacje elektryczne - usługi
woj. mazowieckie05-126 Nieporęt, Jana Kazimierza 33
-
Elektron Arkadiusz Kozłowski
Instalacje elektryczne - usługi
woj. lubuskie66-200 Świebodzin, Żaków 2e lok. 2