Jak działa system alarmowy?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak działa system alarmowy, który chroni nasze domy i biura przed włamaniami? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam temat sensorów, komponentów oraz technologii, które współpracują, aby zapewnić ochronę mienia.
Centrala alarmowa jako mózg całego systemu alarmowego
Centrala alarmowa to serce i mózg każdego systemu alarmowego. Jej zadaniem jest zbieranie informacji od różnych czujników umieszczonych na terenie chronionym obiekcie oraz podejmowanie decyzji o aktywacji poszczególnych komponentów systemu. Na rynku dostępne są różne typy centrale, takie jak przewodowe, bezprzewodowe czy hybrydowe, które łączą obie technologie. Centrala może być sterowana za pomocą kodera (klawiatury) umieszczonej przy wejściu do budynku, pilotów zdalnego sterowania czy też za pośrednictwem smartfona z odpowiednią aplikacją.
Czujniki wykrywające zagrożenie
Serce centrali alarmowej bije dzięki czujnikom - narzędziom wykrywającym zagrożenia takie jak włamanie czy próby włamania. Najbardziej popularne są czujniki ruchu PIR (Passive Infrared), które rejestrują zmiany w podczerwieni spowodowane ruchem ciepłych ciał. Uzupełnieniem tych rozwiązań są czujniki kontaktronowe montowane na drzwiach i oknach, odpowiedzialne za wykrycie ich otwarcia. Istnieją także bardziej zaawansowane technologie, takie jak czujniki mikrofalowe czy sejsmiczne wykorzystujące fale akustyczne do wykrycia próby włamania.
Sygnalizatory akustyczne i optyczne oraz strefy
Gdy czujniki wykryją zagrożenie, informują centralkę alarmową, która w odpowiedzi uruchamia sygnalizatory. Sygnalizatory akustyczne takie jak syreny wewnętrzne i zewnętrzne emitują głośne dźwięki, które mają na celu odstraszenie intruzów oraz zwrócenie uwagi sąsiadów czy przechodniów. Sygnalizatory optyczne natomiast informują o włamaniu za pomocą migających świateł. Warto wspomnieć również o strefach - podziale systemu alarmowego, którego montażem w Ostrołęce zająć się może firma wykonująca inteligentne instalacje IdomQ, na mniejsze fragmenty, które mogą być zarządzane oddzielnie.
Powiadomienia o zdarzeniach
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem systemu alarmowego jest powiadomienie odpowiednich służb w przypadku włamania. W zależności od konfiguracji systemu i preferencji właściciela obiektu, centrala alarmowa może przekazać sygnał do stacji monitorującej (np. agencji ochrony), która podejmie decyzję o wysłaniu patrolu na miejsce, bądź bezpośrednio na telefon komórkowy właściciela. Zaawansowane systemy mogą także łączyć się z służbami ratowniczymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hurtownia Popularna S.K.A.
Artykuły gospodarstwa domowego - detal
woj. mazowieckie02-485 Warszawa, Kleszczowa 16