Jak prawidłowo sterować ogrzewaniem podłogowym?

Termostat ogrzewania podłogowego pozwala nam wygodnie regulować temperaturę w pomieszczeniu. Aby cały system był wydajny, bezpieczny i oszczędny, warto dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo sterować ogrzewaniem podłogowym. Sprawdź praktyczne wskazówki!
Rodzaje termostatów ogrzewania podłogowego
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego termostatu ogrzewania podłogowego. Najbardziej klasyczna wersja tego urządzenia pozwala nam regulować temperaturę za pomocą pokrętła. Bardziej zaawansowane termostaty wyposażone są w funkcję regulacji histerezy, która pozwala określić temperaturę, przy której urządzenie grzewcze się włącza i wyłącza. Histereza to różnica pomiędzy temperaturą rzeczywistą a temperaturą zadaną. Jeśli więc ustawimy ją na 3°C, a temperaturę zadaną na 28°C, to ogrzewanie włączy się, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 25°C. Funkcja ta zapobiega zbyt częstemu włączaniu się systemu grzewczego, co przekłada się na wymierne oszczędności.
Nowoczesne termostaty są wyposażone w ekran dotykowy i zintegrowane z aplikacją mobilną, która pozwala nam wygodnie sterować temperaturą za pomocą smartfona. Inteligentny termostat pozwala nam również tworzyć plany tygodniowe oraz sugeruje zmiany pozwalające oszczędzić energię. Oprócz funkcji regulacji histerezy urządzenia te oferują także funkcję otwartego okna, która samoistnie wyłącza ogrzewanie podczas wietrzenia. Takie nowoczesne rozwiązania znajdziecie u sprawdzonych dostawców, np. w polskiej firmie specjalizującej się w technice grzewczej TWM-TERMO. Fachowcy z pewnością pomogą wam wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w wasze potrzeby.
Wskazówki dotyczące regulacji temperatury
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniu. Wiele zależy od charakterystyki danego miejsca i indywidualnych preferencji użytkowników. Każdy bowiem odbiera temperaturę nieco inaczej. Przyjmuje się jednak, że w pomieszczeniach codziennego użytku, czyli w salonie czy jadalni, termometr powinien wskazywać około 20-23°C. W sypialni temperatura powinna być nieco niższa, najlepiej 17-18°C. Podobne wartości słupek rtęci powinien wskazywać w kuchni. Najwyższa temperatura, w granicach 22-24°C, powinna być w łazience. Należy jednakże pamiętać, że temperatura to tylko jeden z czynników wpływających na komfort przebywania w danym pomieszczeniu, nie mniej istotne są takie kwestie jak wilgotność i jakość powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Brinstal
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. lubuskie67-407 Jędrzychowice 14a lok. 1
-
Mariusz Pawłoś Usługi Hydrauliczne
Instalacje hydrauliczne - usługi
woj. mazowieckie05-152 Cząstków Polski, Wiejska 43
-
Ekomaks
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. świętokrzyskie25-332 Kielce, Powstania Styczniowego 18