Jakie parametry techniczne mają oringi?
Uszczelnienia z tworzywa sztucznego to elementy przydatne w wielu różnych dziedzinach. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie szczelności i zapobieganie przedostawaniu się cieczy, olejów oraz gazów. Przykładem najczęściej używanego materiału tego typu są oringi nitrylowe. W artykule piszemy o parametrach technicznych uszczelnień z kauczuku, ich zaletach oraz zastosowaniu.
Oringi nitrylowe – charakterystyka
Oringi nitrylowe, spotykane również pod nazwą oringów z kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego, zaliczane są do grupy podstawowych materiałów do uszczelnień statycznych. Mają kształt torusa i działają dwustronnie. Jedną z ich cech charakterystycznych jest skuteczne działanie w stosunkowo niskich temperaturach (do -40°C). Wraz z rosnącym ciśnieniem siła uszczelniająca oringów również się zwiększa. Przy braku ciśnienia z kolei zacisk wstępny działa promieniowo lub osiowo. Oringi nitrylowe dostępne są w wielu wariantach wymiarów wewnętrznych i grubości ścianki.
Jakie są główne zalety oringów z kauczuku?
Uszczelnienia nitrylowe w formie oringów cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim za sprawą swojej funkcjonalności. Do najważniejszych zalet oringów nitrylowych zalicza się m.in.:
dobre właściwości mechaniczne;
odporność na zużycie;
wytrzymałość na działanie oleju, benzyny, płynów hydraulicznych;
dużą dostępność;
relatywnie niską cenę;
skuteczność uszczelnień.
Oringi z kauczuku można nabyć również w niestandardowych rozmiarach i twardościach. Jedną z firm oferujących szeroki wybór uszczelek nitrylowych, a także pasów napędowych, węży i obejm jest AGRO-HURT – dystrybutor materiałów gumowo-technicznych.
Zastosowanie oringów nitrylowych
Oringi nitrylowe są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu (np. motoryzacja, lotnictwo, kosmonautyka); w branży medycznej, sportowej, spożywczej; zarówno w obiektach komercyjnych, jak i prywatnych. Zapewniają szczelność w różnych urządzeniach, pompach, tłokach, silnikach, konstrukcjach statycznych i dynamicznych. Wykorzystywane są głównie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość na działanie olejów, benzyny, smarów czy paliw. Sprawdzają się także do zastosowań ogólnych. Doskonale uszczelniają elementy, które mają styczność z płynami hydraulicznymi i przekładniowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana