Jakie są rodzaje korków do testowania rurociągów?

Spis treści
Korki do testowania rurociągów służą do uszczelniania części rurociągu w celu przeprowadzenia prób i konserwacji. Umożliwiają szybkie i bezpieczne odizolowanie odcinka rurociągu w celu przeprowadzenia kontroli i naprawy. Dzisiaj omówimy różne rodzaje dostępnych korków testowych do rur, ich zalety i wady oraz sposób ich wykorzystania w różnych zastosowaniach.
Czym są korki testowe rurociągu?
Korki testowe zapewniają tymczasowe uszczelnienie instalacji rurowych. Specjalistyczne korki do testowania rurociągów niezastąpione w pracach remontowo-instalacyjnych. Służą do sprawdzania szczelności nowych rurociągów, jak również już eksploatowanych. Korki do rur stosuje się w wielu przedsiębiorstwach budowlanych i inżynieryjnych, firmach wodociągowo-kanalizacyjnych, a także w energetyce i gazownictwie i innych branżach.
Działanie korków do rur
Korki testowe wprowadzane są do rurociągu za pomocą specjalnego narzędzia. Są one następnie blokowane jedną z kilku dostępnych technik dla utworzenia dokładnego uszczelnienia. Pozwala to operatorowi odizolować odcinek rurociągu do celów testowych lub konserwacyjnych. Korki dostępne są w wielu rozmiarach i przystosowane do różnych ciśnień roboczych. Można się o tym łatwo przekonać na stronie internetowej dystrybutora korków do testowania rurociągów HMB z Żar, który oferuje korki mechaniczne i korki pneumatyczne oraz prowadzi sprzedaż maszyn budowlanych i szalunków do wykopu.
Rodzaje korków testowych do rurociągów
Dostępnych jest kilka typów korków zaślepiających do rurociągów. Do najczęściej stosowanych należą korki pneumatyczne, korki mechaniczne i korki chemiczne. Korki pneumatyczne są zwykle wykonane z wysokiej jakości gumy SBR, czyli kauczuku butadienowo-styrenowego o wyjątkowej odporności i wytrzymałości na przetarcia oraz z gumy NR, elastycznego polimeru produkowanego z lateksu. Dla utworzenia precyzyjnego i skutecznego uszczelnienia są nadmuchiwane powietrzem lub wypełniane wodą pod ciśnieniem. Korki mechaniczne do zapewnienia szczelności wykorzystują elementy mechaniczne w postaci sprężyn lub klinów, natomiast korki chemiczne takie substancje, jak żywice oraz kleje. Każdy rodzaj korków do testowania rurociągów ma swoje zalety i wady, które należy rozważyć przy wyborze najlepszego typu dla każdego zastosowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
PPHU Diamond Sp. z o.o.
Budowlane usługi - sanitarne instalacje
woj. małopolskie30-858 Kraków, Półłanki 62B
-
Yando s.c. Joanna Młynarska, Jan Młynarski
Energetyczne, grzejne urządzenia
woj. małopolskie31-752 Kraków, Mrozowa 29
-
Instalatorstwo sanitarne i co Technika Grzewcza i Sanitarna
Budowlane usługi - sanitarne instalacje
woj. mazowieckie05-506 Lesznowola, Słoneczna 242