Najczęściej popełniane błędy przy doborze kotła na biomasę

W instalacjach przemysłowych zwykle potrzebne są duże ilości ciepła, które jest konieczne nie tylko do ogrzewania, ale też przy wykonywanych procesach technologicznych. Sposobem na dostarczanie niezbędnej energii jest korzystanie z kotłów spalających biomasę. Systemy grzewcze tego rodzaju muszą być jednak ściśle dostosowane do potrzeb użytkownika pod względem swej wydajności.
Pozyskiwanie energii cieplnej w przemyśle a spalanie biomasy
Energia cieplna jest jednym z ważnych składników wielu procesów technologicznych. W zastosowaniach przemysłowych może być wykorzystywana zarówno w celach grzewczych, jak i do wytwarzania pary potrzebnej do rozmaitych celów od napędzania turbin po stwarzanie odpowiednich warunków do zajścia reakcji chemicznych, czyszczenia i sterylizacji. Ciepło jest też powszechnie używane w procesach suszenia, podgrzewania materiałów lub chemikaliów, zwiększania elastyczności surowców lub ich oczyszczania.
Niezawodnym źródłem energii cieplnej jest proces spalania. Do efektywnych rozwiązań należy przede wszystkim wykorzystywanie biomasy, które jest surowcem odnawialnym, a przy tym cechuje się wysoką kalorycznością i łatwą dostępnością. Przemysłowe kotły na biomasę mogą spalać pellet drzewny lub różne rodzaje agropelletu np. wytwarzanego ze słomy, pestek czy łupin, ale także biomasę w postaci nieprzetworzonej m.in. wióry i trociny bądź zrębki. Warto pamiętać, że spalanie biomasy jest też przydatne do utylizacji odpadów poprodukcyjnych np. w przemyśle drzewnym.
Jakie czynniki są brane pod uwagę przy projektowaniu przemysłowych instalacji grzewczych?
Projektowanie instalacji zasilanych kotłami na biomasę jest złożonym procesem i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Kluczowe jest zapotrzebowanie konkretnego zakładu na parę lub ciepło, co pozwala na określenie mocy kotłów. Ważna będzie temperatura potrzebnej wody technologicznej albo ciśnienie wytwarzanej pary oraz ich ilość. Równie istotny będzie rodzaj opału, jaki ma być wykorzystywany – wpływa to nie tylko na konstrukcję kotła, ale także na rodzaj instalacji niezbędnej do przechowywania i transportu stosowanej biomasy. Liczą się parametry opału np. poziom wilgotności i frakcja oraz zawartość zanieczyszczeń. Dla sprawnego działania kotła znaczenie będą miały także szczegóły dotyczące charakterystyki używanej wody czy ograniczenia wynikające z pozwoleń środowiskowych. Producentem kotłów przemysłowych jest firma COMPTE FOR-TECH. Zajmuje się ona kompleksowym projektowaniem i wykonaniem potrzebnych instalacji oraz opieką serwisową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Instalatorstwo sanitarne i co Technika Grzewcza i Sanitarna
Budowlane usługi - sanitarne instalacje
woj. mazowieckie05-506 Lesznowola, Słoneczna 242
-
Instal - Spec Mirosław Jałocha
Instalacje hydrauliczne - usługi
woj. mazowieckie08-440 Trąbki, al. Owocowa 43
-
Ekomaks
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. świętokrzyskie25-332 Kielce, Powstania Styczniowego 18