Podstawowe typy zabezpieczeń ogniochronnych
Typ zabezpieczenia ochronnego zawsze warunkowany jest poprzez to, jakiego elementu lub budynku dotyczy. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługują konstrukcje stalowe, które w warunkach pożaru szybko tracą swoje właściwości odnośnie wytrzymałości. Wśród podstawowych typów zabezpieczeń ogniochronnych można wymienić zabezpieczenia czynne i bierne. Dowiedz się, czym są i poznaj ich przykłady.
Czym są zabezpieczenia ogniochronne czynne?
Zabezpieczenia ogniochronne czynne mają za zadanie zadziałać w momencie, w którym dojdzie do pożaru. Wówczas, po wykryciu dymu, płomieni lub ręcznym włączeniu danego zabezpieczenia, uaktywnia się ich działanie służące ochronie oraz przeciwdziałaniu skutkom pożaru. Wśród zabezpieczeń typu czynnego można wymienić między innymi:
Przeczytaj również: Jakie zabezpieczenia pożarowe powinny być w biurze?
Instalacje tryskaczowe – służące do rozprowadzenia po budynku wody w bardzo krótkim czasie. Ich usytuowanie, rozmieszczenie i rodzaje są uwarunkowane przepisami.
Systemy oddymiania – czyli między innymi okienka i klapy oddymiające oraz przyciski oddymiania. Ich zadaniem jest wyprowadzenie dymu i toksycznych substancji z budynku, ochrona ludzi oraz dróg ewakuacyjnych.
Czujniki dymu i alarmy przeciwpożarowe – których zadaniem jest wykrywanie pożaru na jak najwcześniejszym etapie i informowanie o nim ludzi przebywających w danym budynku.
W doborze odpowiednich czynnych zabezpieczeń ogniochronnych pomóc może między innymi firma Iskra z Poznania, która zrzesza specjalistów w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Co to są zabezpieczenia ogniochronne bierne?
Zabezpieczenia ogniochronne bierne mają za zadanie opóźnić rozprzestrzenianie się pożaru i ograniczyć zagrożenie, które z niego wynika. Ich sposób działania jest różny, zależnie od wybranego środka ochrony przeciwpożarowej. Wspólną cechą wszystkich zabezpieczeń biernych jest to, że ich istnienie zawiera się w samej konstrukcji i materiałach wykorzystanych do budowy danego obiektu.
Przykładem działań biernych jest między innymi ogniochronne malowanie i zabezpieczenia konstrukcji stalowych, które polega na wytwarzaniu ochronnej warstwy na przedmiocie powleczonym przy ich użyciu. Farby ogniochronne pęcznieją w momencie kontaktu z wyższą temperaturą i opóźniają moment nagrzania się konstrukcji. Wśród innych przykładów zabezpieczeń typu biernego można wyróżnić wełnę mineralną, powłoki niereaktywne, pianki pęczniejące czy zabezpieczenia płytowe. W ochronie przeciwpożarowej budynku istotną rolę odgrywają oba rodzaje zabezpieczeń – bierne i czynne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana