Potencjalne zagrożenia związane z pożarem kabli
Pożary w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej powodują wiele szkód oraz strat materialnych. Warto mieć świadomość różnorodności zagrożeń wynikających z tego stanu rzeczy. Jednym z nich jest poważne uszkodzenie kabli i przewodów wchodzących w skład instalacji elektrycznych. Dowiedz się, czym zazwyczaj spowodowane są pożary kabli oraz z jakimi zagrożeniami należy się liczyć wówczas, gdy dojdzie do tego rodzaju zdarzenia.
Najczęstsze przyczyny pożarów kabli w urządzeniach i instalacjach elektrycznych
Do samoistnego zapalenia się urządzeń bądź instalacji elektrycznych dochodzi zazwyczaj na skutek ich przegrzania. Zwykle ma to miejsce w przypadku sprzętu z wadliwie działającym systemem chłodzenia. Urządzenia z uszkodzonymi wentylatorami pracujące w trudnych warunkach lub też użytkowane w sposób niezgodny z ich pierwotnym przeznaczeniem, są znacznie bardziej narażone na przegrzanie, a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia pożaru w ich przypadku jest bardzo wysokie. To samo dotyczy również instalacji elektrycznych wykonanych w niewłaściwy sposób, bez zachowania wszelkich obowiązujących w tym względzie norm, wskazujących m.in. na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kablowych. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego stwarza także przyłączanie do instalacji obliczonych na określoną moc silników oraz odbiorników o wyższej niż dopuszczalna mocy. Długotrwałe przeciążenia izolacji o zwykle prowadzą do zwarć i uszkodzenia przewodów, a w konsekwencji również do zapalenia się łuku elektrycznego. Oczywiście, do pożaru kabli może też dojść z powodów niezależnych od stanu technicznego danej instalacji. W takim przypadku można jednak również mówić o pewnych zagrożeniach wynikających z faktu ich zapalenia się.
Pożar kabli elektrycznych – dlaczego jest groźny?
Przewody i kable elektryczne jako wyroby budowlane przed dopuszczeniem ich do użytku muszą spełnić określone normy techniczne. W kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego zwraca się uwagę przede wszystkim na wydzielanie przez te kable silnie toksycznych gazów, m.in. halogenowodorów, które są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Ponadto przy paleniu się przewodów elektrycznych, które nie zostały wcześniej odpowiednio zabezpieczone przez specjalistów z renomowanej firmy, takiej jak Jack-Service, powstaje duża ilość dymu, która znacząco utrudnia ewakuację ludzi. Bardzo ważnym czynnikiem jest też reakcja kabla wykonanego z danego materiału na ogień. Popularne modele z PVC szybko ulegają zwęgleniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana