Przepisy i wymogi związane z przemysłową instalacją elektryczną
Mianem przemysłowej instalacji elektrycznej określa się instalację wykonaną w zakładzie przemysłowym wytwórczym lub wydobywczym, służącą do przesyłania prądu do odbiorników. Prawidłowo zainstalowana i działająca instalacja jest niezbędnym warunkiem funkcjonowania zakładu i bezpieczeństwa pracowników, dlatego musi spełniać określone prawem wymogi. Gdzie szukać szczegółowych wytycznych?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych
W Polsce najważniejszym dokumentem dotyczącym instalacji elektrycznych jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozdział ósmy tego rozporządzenia reguluje kwestie instalacji we wszystkich budynkach, a więc także tych o przeznaczeniu przemysłowym.
W dokumencie określono między innymi, co powinna zapewniać instalacja – oprócz dostarczania energii do odbiorników jest to ochrona przed porażeniem prądem oraz emisją drgań i hałasu czy szkodliwym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego. Wymieniono również obowiązkowe elementy instalacji i zabezpieczenia, jakie należy zastosować, by jej działanie było bezpieczne. W paragrafie 180 przedstawiono pozostałe wymogi, jakim podlegają instalacje i urządzenia elektryczne, czyli przepisy dotyczące dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i BHP.
Przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem instalacji elektrycznych, takie jak firma Grawel świadcząca kompleksowe usługi elektryczne w Koninie i okolicach, doskonale znają te wymogi i stosują je w praktyce, by budynek mógł przejść odbiór techniczny.
Normy dotyczące instalacji elektrycznych
Przepisy dotyczące instalacji elektrycznych zawarto również w dwóch normach:
PN-EN 60364 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych;
N-SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych. Podstawy planowania.
Pierwsza z nich zawiera dość ogólne wytyczne odnoszące się głównie do szeroko pojętego bezpieczeństwa instalacji elektrycznych, zapewnienia środków ochrony pożarowej, reguluje kwestie uziemienia i przewodów ochronnych oraz urządzeń samoczynnie wyłączających zasilanie.
Norma SEP stanowi uzupełnienie PN-EN 60364 i zawiera wytyczne dotyczące planowania, wymiarowania oraz wyposażenia instalacji, urządzeń pomiarowych i sterowniczych, obwodów administracyjnych, uziomów budynku, wyrównania potencjałów, oświetlenia, zabezpieczenia i wielu innych istotnych aspektów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana