Zastosowanie generatorów udarowych
Generatory udarowe służą do wykrywania uszkodzeń kabli energetycznych. Są przeznaczone do określania lokalizacji wstępnej oraz punktowej i w miejscu uszkodzenia wywołują przebicia elektryczne o odpowiednich odstępach. Metoda sejsmiczno-akustyczna wykorzystywana jest do określana i miejsc uszkodzeń kabli energetycznych w wielu gałęziach przemysłu.
Czym są generatory udarowe i jak działają?
Generator udarowo-akustyczny to przenośny przyrząd służący do lokalizacji uszkodzeń kabli elektroenergetycznych i przewodów oponowych. Używany jest także do pomiaru poprawności wykonanej naprawy. Kabel lub przewód poddawany jest działaniu energii o napięciu maksymalnie 20 kV. Za pomocą pokrętła regulacyjnego można dokonywać zmiany napięcia probierczego, a częstość impulsów oraz ich energie dobiera się w zależności od odległości elektrod iskrownika. Podczas pomiarów obserwuje się wyświetlacz miliamperomierza.
Dostawcą generatorów udarowych jest przedsiębiorstwo Izol Plast, którego produkty wykorzystywane są zarówno w kraju, jak i za granicą. Generator udarowy typu GUA-100E jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w kopalniach i wyrobiskach.
Generatory udarowe. Do czego są wykorzystywane?
Zasadniczo generatory udarowe mogą służyć do wykrywania uszkodzeń kabli i przewodów zasilających maszyny urabiające, transportowe, maszyny ruchome i przewoźne oraz rozmaite urządzenia ręczne zainstalowane w podziemiach kopalń, również objętych niebezpieczeństwem wybuchu metanu. Stosowane są także w sektorze kolejowym w analizie zagrożeń sterowania ruchem. Mobilne urządzenia diagnostyczne można dostosować do charakteru uszkodzenia i panujących warunków.
Kabel energetyczny można uszkodzić podczas układania go w ziemi lub w czasie transportu, a także na skutek niewłaściwej eksploatacji. Przyczyną awarii może być także starzenie się instalacji lub uszkodzenia mechaniczne podczas nieostrożnego wykonywania prac ziemnych. Tego typu sytuacje wymagają szybkich i zdecydowanych działań w celu przywrócenia sprawności instalacji elektrycznej. Konieczna jest zatem precyzyjna lokalizacja uszkodzeń za pomocą generatora udarowego. Dopiero po dokładnym określeniu miejsca awarii można przystąpić do prac naprawczych.
Reasumując, generatory udarowe wykorzystywane są w sytuacji uszkodzeń kabli i przewodów o różnym zakresie i umożliwiają dokładne określenie miejsca awarii, co jest decydujące dla skrócenia czasu przestoju i szybkiego przywrócenia sprawności infrastruktury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana